Zawady 2018W dniu 8 lipca odbyło się Święto Folkloru Kurpiowskiego w Zawadach, które było kulminacją organizowanego w naszej gminie od kilku lat Tygodnia Kultury Kurpiowskiej, w czasie którego odbywają się warsztaty, spotkania mające na celu kultywowanie naszych kurpiowskich tradycji. Niedzielna uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele p.w. św. Michała Archanioła w Brodowych Łąkach.

Następnie korowodem wraz z Zespołami Kurpiowskimi z Zawad i Czarni udaliśmy się na plac festynowy. Naszą uroczystość zaszczycili swoją obecnością goście: Radni Województwa Mazowieckiego: Marian Krupiński i Mirosław Augustyniak, Starostowie Ostrołęccy – Stanisław Kubeł, Krzysztof Parzychowski, Przewodniczący Rady Powiatu – Krzysztof Mróz, przedstawiciel Policji w Ostrołęce – nadkomisarz Andrzej Rydzewski oraz Pan Marcin Grabowski – Kierownik Delegatury Urzędu Wojewódzkiego Ostrołęce i Pan Mirosław Grzyb – Prezez Związku Kurpiów. Festyn otworzył Wójt Gminy Baranowo- Henryk Toryfter, nawiązując w swoim przemówieniu do obchodów 100 lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, po czym Grupa śpiewacza mężczyzn z Zespołu Kurpiowskiego Pod Borem odśpiewała okolicznościową pieśni kurpiowską „Rekreucie, rekreucie”. Kolejnym punktem programu był obrzęd w wykonaniu naszego zespołu z Zawad. Następnie na scenie zagościł Zespół Kurpiowski „Carniacy” z Czarni, po którym wystąpił także Zespół Pieśni i Tańca „ Kurpie” z Ostrołęki. W tym roku TSK im. A. Kopcia przygotowało konkursy sportowe z nagrodami, które cieszyły się popularnością wśród widzów. Po części folklorystycznej odbywały się koncerty: Duetu Akordeonowego, Kapeli Podwórkowej, zespołów disco polo. Festynowi towarzyszyło stoisko informacyjno-promocyjne Gminy Baranowo, gdzie uczestnicy uroczystości mogli otrzymać flagi i inne gadżety przygotowane z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
Podczas festynu była piękna pogoda, wszyscy dobrze się bawili. Organizatorzy zadbali także o poczęstunek dla wszystkich. Mamy nadzieję, że tegoroczny festyn był udany. Był on na pewno świetną okazją do promocji folkloru kurpiowskiego oraz integracji różnych ludzi z różnych środowisk.
Składam serdeczne podziękowania organizatorom:
Staroście Ostrołęckiemu
Samorządowi Gminy Baranowo
TSK im. Aleksandra Kopcia
GOKSiR w Baranowie
Ochotniczej Straży Pożarnej w Brodowych Łąkach
Policji w Ostrołęce i Baranowie
Zespołowi Kurpiowskiemu Pod Borem z Zawad,
a także Klubowi Seniora w Baranowie

Wójt Gminy Baranowo 
Henryk Toryfter     

Galeria zdjęć