Odsłonięcie obeliskuW dniu 30 listopada 2018 r. obok szkół: podstawowej i powiatowej w Baranowie, ul. Niepodległości odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika – obelisku, który Samorząd Gminy Baranowo ufundował w hołdzie mieszkańcom Ziemi Baranowskiej poległym w walkach o wolność Ojczyzny i ofiarom zbrodni hitlerowskich w latach 1939 – 1945 w rocznicę 100 - lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.


W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: Pan Mirosław Augustyniak – Radny Województwa Mazowieckiego, Pan Artur Romanik – Dyrektor Wydziału Zarzadzania Kryzysowego, Audytu i Kontroli Starostwa Powiatowego w Ostrołęce, Ksiądz Kanonik Waldemar Heromiński, Pan Kazimierz Rzewnicki – Radny Powiatu Ostrołęckiego, Radni Gminy Baranowo, liczna grupa młodzieży Szkoły Podstawowej i Szkoły Powiatowej w Baranowie wraz z nauczycielami, pracownicy jednostek organizacyjnych Gminy oraz mieszkańcy. W uroczystości wystąpiły poczty sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej w Baranowie, Szkoły Podstawowej w Baranowie i Szkoły Podstawowej w Zawadach.
Na wstępie odśpiewano Hymn Polski, a Ks. Kanonik dokonał poświęcenia pomnika, następnie Przewodniczący Rady Gminy Janusz Obrębski wygłosił wykład na temat odzyskania przez Polskę Niepodległości. W dalszej części uroczystości dokonano aktu odsłonięcia pomnika i złożono wiązanki kwiatów. Wójt Gminy Baranowo podziękował za pracę i zaangażowanie radnym gminy, pracownikom Referatu Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Gminy oraz wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego tak ważnego projektu.
Jestem przekonany, że ten kamień trwał będzie wieki. Będzie symbolem naszej pamięci i hołdu tym wszystkim, którzy walczyli i zginęli za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Mam nadzieję, że odsłonięty pomnik jest nie tylko wyrazem uznania dla poległych za wolność Ojczyzny i uczczenia ich pamięci, ale również lekcją historii dla społeczności gminnej i jej przyszłych pokoleń.

Wójt Gminy    
Henryk Toryfter  

Galeria zdjęć z uroczystości